مزرعه – چراگاه انتقال وزارت خارجه خودروهای لوکس

مزرعه – چراگاه: انتقال وزارت خارجه خودروهای لوکس مبارزه با قاچاق وزارت امور خارجه خودروهای تشریفاتی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی شهردار اصولگرا گزينه اصلاح‌طلبان

اعضاي منتخب شوراي پنجم شهر كرج هم مثل اعضاي خيلي از شهرهاي ديگر در تب وتاب گزینش شهردارند. آنها هفته گذشته از ميان ٣١ گزينه پيشنهادي، شهردار اصولگرای قزوين را د

شهردار اصولگرا گزينه اصلاح‌طلبان

شهردار اصولگرا گزينه اصلاح طلبان

عبارات مهم : جمعيت

اعضاي منتخب شوراي پنجم شهر كرج هم مثل اعضاي خيلي از شهرهاي ديگر در تب وتاب گزینش شهردارند. آنها هفته گذشته از ميان ٣١ گزينه پيشنهادي، شهردار اصولگرای قزوين را در فهرست هفت نفره گزينه هاي شهرداري اين شهر قرار داده اند درحالي كه خليلي اردكاني، رئيس هيأت رئيسه سني شوراي كرج گفته كه معرفي چنين گزينه ای براي او هم عجيب بوده است.

شهردار اصولگرا گزينه اصلاح‌طلبان

بعد از انتخابات همزمان شوراي شهر و رياست جمهوري، «كرج» هم مثل «مشهد» يا «اصفهان» يكي از كلانشهرهايي بود كه نتيجه انتخابات شورا در آن ديرتر از بقيه شهرها اعلام شد، چون بعضی از اصولگرايان باور نداشتند كه قافيه را به اصلاح طلبان باخته اند ولی در نهايت مشخص شد مردم كرج بيشترين رأي را به نفع ليست اميد اصلاح طلبان در صندوق هاي رأي ريخته اند؛ همين شد كه جز يك نفر كه پيش از اين معاون سابق مالی و اقتصادی شهردار کرج بوده هست، بقيه اعضاي شوراي پنجم كرج از ليست اميد اصلاح طلبان گزینش شدند. اعضاي منتخب شوراي پنجم شهر كرج هم مثل پایتخت کشور عزیزمان ایران از همان وقت به بعد هيأت رئيسه سني تشكيل دادند و «محمدحسین خلیلی اردکانی» هم رئيس آن شد. بعد جلسات هفتگي اعضا شروع شد و با درنظرگرفتن معيارهاي چهارده گانه، هر نفر ٥ گزينه را براي شهرداري معرفي كرد.

در نهايت با رأي اعضای ليست هفت نفره گزينه هاي شهرداري كرج تهيه شد: «مصطفی سلیمی، محسن صادقی، علی مقدس زاده، علی میرباقری، مسعود نصرتی، اصغرنصیری و علی نوذرپور.» اين ليست ولی بعد از انتشار، حاشيه هاي زيادي را رقم زد. آنها فردي را در ميان گزينه ها گذاشته اند كه نه تنها عقبه سياسي اصلاح طلبي ندارد بلكه دو دوره هم شهردار منتخب اصولگرايان در قزوين بوده است و حتي خبرگزاري فارس در سال ٩٢ بعد از گزینش «مسعود نصرتي» به عنوان شهردار قزوين تيتر زد: «اصولگرايان، پيروز انتخابات قزوين.»

اعضاي منتخب شوراي پنجم شهر كرج هم مثل اعضاي خيلي از شهرهاي ديگر در تب وتاب گزینش شهردارند. آنها هفته گذشته از ميان ٣١ گزينه پيشنهادي، شهردار اصولگرای قزوين را د

محمدحسين خليلي اردكاني، رئيس سني شوراي پنجم شهر كرج البته در مواجهه با اين پرسش كه آیا اعضاي شورا فردي اصولگرا را به عنوان گزينه شهرداري معرفي كرده هست، گفت كه این پرسش را از کسانی بپرسید که به این شخص رأی دادند: «اين عنوان براي ما هم بسيار عجيب بود كه چگونه همكاران ما براي اعلام اسامي چنين شخصي را به شورا معرفي مي كنند. هر يك از اعضا تا به امروز تنها از طريق بررسي رزومه افراد اولويت هاي پيشنهادي را اعلام كرده اند و هيچ مذاكره مستقيمي با هيچ يك از اين افراد صورت نگرفته هست. براساس آنچه با مردم عهد كرده ايم، قطعا شهردار آينده اصلاح طلب خواهد بود؛ چراكه اين عهدي است كه براي تغيير در شهر با مردم بسته ايم و بر سر اين عهد پايبنديم.»

مسعود نصرتي، شهردار پيشين قزوين است كه در سال ٩٢ رأي تمامي اعضاي شوراي اصولگراي شهر قزوين را داشت و حالا از آنجايي كه در قزوين تمامي اعضاي شورا اصلاح طلب هستند، ديگر رغبتي به او نيست. «نصرتي» هم از چند ماه قبل با علم به اينكه اعضاي اصلاح طلب شوراي قزوين از او قطع اميد كرده اند، تبليغات و ارتباطات خود با اعضاي شوراي شهر كرج را شروع كرد. او در نهايت موفق شد با رأي ٨نفر جزو هفت گزينه اصلي شهرداري كرج قرار بگيرد، درحالي كه رأي او هم وزن «مرتضي سليمي» ديگر گزينه شهرداري كرج است.

البته ظاهرا اعضاي شوراي شهر كرج خيلي تمايلي ندارند در اين باره حرف بزنند، بعضی هم می گويند اعضايي كه به او رأي داده اند، اطلاعاتي راجع به او نداشتند ولی در برابر «منصور وحيدي» يكي ديگر از اعضاي شوراي اصلاح طلب كرج، اينطور ماجرا را به «شهروند» توضيح می دهد: «آقاي رسولي كه يكي از اعضاي منتخب شوراي پنجم هست، او را معرفي كرده هست. نصرتي هم به رسولي گفته كه وابستگي سياسي به اصولگرايان نداشته هست، البته هنوز از ادعاي خودشان در برابر شورا دفاع نكرده اند. ايشان حتي مدعي هستند كه اصلاح طلب معتدلند و اين مسأله بايد در روزهاي آينده در شورا بررسي شود.» او اين را هم گفت كه هفت گزينه براي شهرداري كرج مطرح است و نصرتی هم خود را با لابي وارد اين ليست كرده است.

شهردار اصولگرا گزينه اصلاح‌طلبان

در هرصورت بالاآمدن يك گزينه اصولگرا از اعضاي اصلاح طلب خطرناك هست، آن هم در شرايطي كه در شوراي چهارم رأي يك عضو اصلاح طلب به گزينه اصولگرايان آینده پایتخت کشور عزیزمان ایران را براي چهارسال تغيير داد. هفته گذشته هم يكي از اعضاي منتخب شوراي شهر تهران، نام معاون قاليباف را در ميان گزينه هاي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران مطرح كرد كه با انتقادات زيادي همراه شد.

شهرداري قزوين در سال هاي گذشته درست اداره نشد

اعضاي اصلاح طلب شوراي شهر قزوين كه سال هاست طعم مديريت «نصرتي» را در شهرداري قزوين چشيده اند، هنگام تهيه ليست گزينه ها براي شهرداري نام «نصرتي» را براي هميشه كنار گذاشتند. مهدي عبدالرزاقي، يكي از اعضاي شوراي شهر قزوين هم دراين باره به «شهروند» می گويد؛ نخستین اصلي كه براي گزینش شهردار در نظر گرفته اند، اصل اصلاح طلبي است.

اعضاي منتخب شوراي پنجم شهر كرج هم مثل اعضاي خيلي از شهرهاي ديگر در تب وتاب گزینش شهردارند. آنها هفته گذشته از ميان ٣١ گزينه پيشنهادي، شهردار اصولگرای قزوين را د

البته در چنين مواقعي احتمالا ممكن است اعضا با استناد به رزومه و تجربه كاري، گزينه خود را معرفي كرده باشند ولی توضيحاتي كه عبدالرزاقي ارایه كرد، حتي اين فرض را رد كرد: «شهرداری قزوین در این ١٤ سال درست اداره نشده هست، درحالي كه کارها «نصرتی» زیاد پوپولیستی بود.» آن طور كه اين عضو شورا هم به آن اشاره كرده هست، شهردار اصولگراي قزوين با برگزاري اجلاس هاي نمايشي شهرداران دنیا يا به عنوان نمونه روز قزوين سعي كرده است تا توجهات را به مديريت شهري جلب كند، درحالي كه شهرداري قزوين از مشكلات زيادي زحمت می برد: «در مجموعه مديران شهرداري هيچ گردشي وجود نداشت و فقط در ميان ٥٠ تا ٦٠نفر پست ها چرخش داشت.»

او از شيوه مديريتي حرف می زند كه مثل مديريت قاليباف بيشتر در حوزه سخت افزاري، پل سازي و برج سازي انجام گرفته است: «با هزينه هاي ميلياردي پل هايي ساخته شد ولی بعد متوجه شديم پل ها كارايي ندارد. ٢٧٠ میلیارد تومان از بودجه شهرداري براي دو طبقه کردن کمربندی جنوبی امامزاده حسین هزينه شد و نهایتا یک لاین به مسیر قبلی اضافه کردند. در خياباني بيش از ٤٠ هزار مترمربع برج ساخته شده است هست، درحالي كه خیابان توان کشش ترافیک سرسام آور را ندارد.»

شهردار اصولگرا گزينه اصلاح‌طلبان

سه گزينه نهايي شهرداري كرج تا ١٠ روز ديگر مشخص می شود

حالا آن طور كه رحيم خستو، يكي از اعضاي شوراي اصلاح طلب پنجم شهرستان كرج به «شهروند» می گوید، سه گزينه نهايي شهرداري كرج تا ١٠ روز ديگر مشخص می شود. او راجع به روند گزینش شهردار آينده كرج می گوید: «براساس مصوبه منتخبان، معيارهاي ١٤گانه براي شهرداري پایتخت کشور عزیزمان ایران تعريف شد و بعد از بررسي مقدماتي، هفت نفر را تعيين كرديم و در ادامه قرار است گزينه ها بعد از پذيرش و امضاي ميثاق نامه اعضاي شوراي پنجم راجع به تعهد به شورا وارد پروسه بررسي برنامه ها شوند.» خستو در ادامه به احتمال حضور خبرنگاران و حتي مردم در جلسه گزینش شهردار كرج اشاره كرد و گفت كه قرار است اين مصوبه در ميان منتخبان به رأي گذاشته شود.

به گفته او، گرايش به اصلاح طلبي، اعتدال، پاكدستي، تعامل با دولت و باور به نيروهاي شهرداري ازجمله شاخص هايي است كه اعضای منتخب شوراي پنجم کرج براي گزینش شهردار در نظر گرفته اند: «ما تلاش كرده ايم براي شهرداري كرج گزينه هاي ملي تري را مطرح كنيم ولی به دلايل متفاوت تمايلي نداشتند، البته بيشتر كساني هم كه معرفي كرده ايم يا شهرداران مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران يا معاون شهردار بوده اند كه در ادامه بايد عملكرد آنها نقد و بررسي شود.» با تمام اين حرف ها، او اين را هم گفت كه هنوز هيچ چيزي مشخص نيست و حتي ممكن است به هيچ گزينه ای نرسيم و افراد ديگري هم مطرح شوند: «مردم از زندگي در شهر سازه محور خسته شده است اند و مديريت شهري آينده به محيط زيست و افزايش فضاهاي اجتماعي و فرهنگي توجه كند. شهرداري كرج با بخش زيادي از بدهي به پيمانكاران روبه رو است كه در بخش نقدي تقريبا ٩٠٠ ميليارد تومان هست، درحالي كه بدهي هاي غيرنقدي تا وقت استقرار شهرداري كرج مشخص نيست.»

او راجع به ساير مشكلات و اولويت هاي كرج می گوید: «سال هاست براي قطار شهري كرج با پيمانكار مشكل پيدا كرده اند و بار پروژه هاي ملي مثل بزرگراه همت به كرج انتقال يافته هست، آن هم در شرايطي كه شهرستان كرج محل عبور ١٦ استان است.»

شهردار كرج با فساد شرکت يافته مبارزه كند

عباس زارع، عضو ديگر شوراي شهر كرج هم راجع به اولويت هاي شهرستان كرج از فسادي می گوید که در مديريت شهري كرج رخنه كرده است: «مهمترين مسأله شروع پروسه ای براي مبارزه با فساد و تبعيض است ولی همزمان با آن مديريت شهري بايد براي ترافيك، حمل ونقل عمومي، مترو و آلودگي هوا برنامه بدهد. شهر كرج امروز با تهديدهاي زيست محيطي جدي ازجمله مشكلات رودخانه كرج روبه رو است و جز اين مسأله، پسماندها تهديد جدي زيست محيطي اين شهر است.» او در گفت وگو با «شهروند» پرسشها اجتماعي، اقتصاد شهري، ايجاد وقت هاي اشتغال و سرمايه گذاري براي كرج را مثال زد كه بايد به آن پرداخته شود: «حتما بايد در حوزه بحث و منظر شهري اصولي طراحي شود. با توجه به اتمام منابع پايدار شهري، شهرداري آينده بايد به فكر تأمين منابع خرد و كلان شهر باشد، چون توسعه بدون منابع امكان پذير نيست. اگر منابع مورد نياز سرمايه گذاري در اختيار مردم شهر قرار گيرد و فضاي سرمايه گذاري مطلوب شود، در اقتصاد شهر هم تأثير خواهد گذاشت.»

مهاجرت به كرج هم وقت است و هم تهديد

علي نوذرپور يكي از گزينه هاي شهرداري كرج است كه البته پيش از اين در انتخابات شوراي شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران شركت كرده بود. او سال هاي زيادي را در شرکت دهياري و شهرداري هاي وزارت كشور مسئوليت داشت و البته در سال گذشته از سمت خود كنار گذاشته شد. البته هنوز برنامه هاي نوذرپور آن قدر منسجم نيست تا بتواند راجع به آن حرف بزند؛ با وجود اين، در گفت وگو با «شهروند» به اولويت ها و مشكلات كرج اشاره كرد. او اعتقاد است كه مخاطره پذيري كرج اين شهر را خيلي خاص كرده است: «معضلات ناشي از مهاجرت باعث ايجاد تنوع فرهنگي و قومي در كرج شده است است كه هم وقت و هم تهديد هست. اگر مديريت شهري براي اين معضلات برنامه ای نداشته باشد حتما به تهديد تبديل خواهد شد. ساليانه حدود ٥٠ هزار نفر به كرج مهاجرت می كنند ولی در مرحله اول موفق به ورود به اين شهر نمي شوند بنابراين بخشي از آنها به سمت حاشيه ها و سكونتگاه هاي غيررسمي می روند.» نوذرپور بحران هويت را از ديگر پرسشها مهاجران در شهر كرج مطرح كرد كه در صورت مديريت نشدن، باز هم به تهديد تبديل می شود: «بايد از اين تنوع فرهنگي براي ايجاد انگيزه بازسازي در شهر استفاده شود.

معمولا مهاجران با تمام اندوخته هايشان به جايي می روند، بنابراين انگيزه بيشتري نسبت به ساكنان شهرها براي بازسازي، رشد و تعالي دارند آن هم در شرايطي كه قیمت رشد در سال هاي ٦٥ تا ٧٥ جمعيت ٩ و ١٣ دهم درصد بوده است كه بالاترين قیمت رشد جمعيت در ايران را رقم زده هست. در سال ٥٥ جمعيت كرج ١٤ هزار و ٥٠٠ نفر بوده است و در سال ٩٠ اين رقم به يك ميليون و ٦٠٠ هزار نفر رسيده هست. همچنين قیمت رشد در اين سال ها ٩ و ٨ دهم درصد بوده است و اگر با پایتخت کشور عزیزمان ایران اين دوره مقايسه كنيم جمعيت ٥ و نيم برابر شده است در حالي كه جمعيت شهر كرج ١١٠ برابر شده است است كه باز هم رشدي كاملا بي سابقه است..»

اين كارشناس حوزه شهرسازي اعتقاد است كه جمعيت به طور متوازن در مناطق دوازده گانه كرج توزيع نشده است: «متاسفانه بخشي از جمعيت در بعضی مناطق باعث افزايش تراكم و بالعكس كاهش خدمات شهري شده است هست. از سوي ديگر وابستگي روستاهاي پيرامون كرج به كرج زياد است و افراد براي نيازهاي روزانه خود به كرج می آيند. اين رويه بار مضاعفي به تأسيسات، حمل ونقل شهري، خدمات درماني و بهداشتي وارد می كند. بزرگراه كرج اين شهر را دو پاره كرده، بنابراين خدمت رساني با مشكلاتي مواجه شده است است.»

مسائل مالي و درآمدهاي ناپايدار شهري عنوان ديگري است كه نوذرپور راجع به آن حرف می زند: «از ٢ هزار ميليارد تومان درآمد شهرداري حدود ٨٠٠ ميليارد تومان از جرايم ساخت وساز تامين می شود كه نشان دهنده زياد بودن تخلفات است.» كم بودن سرانه ورزشي، وجود حدود ٥٠٠ هكتار بافت فرسوده، مسأله اشتغال، توجه به پسماند، توجه به نگاه نرم افزاري و توقف نگاه سخت افزاري به شهر مشكلات ديگري است كه اين كارشناس شهري به آنها اشاره می کند: «بايد فكري به حال جمعيتي كه هر روزه از بزرگراه كرج می گذرد، داشت تا تبديل به منبع درآمد شود.»

اخبار اجتماعی – شهروند

واژه های کلیدی: جمعيت | شهردار | شهرداري | شهرداری | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs